Miasta
(Dodano nową stronę „'''Alcúdia''' – miasto w Hiszpanii, w prowincji Baleary, we wspólnocie autonomicznej Balearów, o powierzchni 60,05 km², na wyspie [[Ma...”)
Znacznik: VisualEditor
 
Znacznik: VisualEditor
 
Linia 1: Linia 1:
'''Alcúdia''' – [[miasto]] w [[Hiszpania|Hiszpanii]], w prowincji [[Baleary]], we wspólnocie autonomicznej Balearów, o powierzchni 60,05 km², na wyspie [[Majorka]]. W 2011 roku gmina liczyła 19 586 mieszkańców.
+
'''Alcúdia''' – [[miasto]] w [[Hiszpania|Hiszpanii]], w prowincji [[Baleary]], we wspólnocie autonomicznej Balearów, o powierzchni 60,05 km², na wyspie [[Majorka]]. W 2011 roku miasto liczyło 19 586 mieszkańców.
   
 
== Historia ==
 
== Historia ==

Aktualna wersja na dzień 12:51, 24 mar 2019

Alcúdia – miasto w Hiszpanii, w prowincji Baleary, we wspólnocie autonomicznej Balearów, o powierzchni 60,05 km², na wyspie Majorka. W 2011 roku miasto liczyło 19 586 mieszkańców.

Historia[]

Obszar dzisiejszej Alcúdii był zamieszkały już w czasach prehistorycznych, ale zyskał na znaczeniu wraz z pojawieniem się tu Rzymian w II wieku n.e. Stworzyli osadę o nazwie Pollentia i przemienili ją w ważny punkt handlowy. W późniejszych czasach miasto zostało zniszczone przez Wandalów i piratów. Maurowie, którzy kolejno przybyli na wyspę, w pobliżu ruin rzymskiego miasta utworzyli nowe, nazywając je Al-Kúdia ("na wzgórzu"). W czasie rekonkwisty, Majorka została wyzwolona spod rządów arabskich przez króla Jaume I w 1229 r. Jego następca, Jaume II, zalożył pod koniec XIII w. osadę Alcúdia i otoczył murami obronnymi.