FANDOM


Asuncion lub Asunción (wym. [asunˈsjon]) – Stolica Paragwaju, położona nad rzeką Paragwaj na zachodnim skraju Wyżyny Brazylijskiej, przy granicy z Argentyną.

Demografia Edytuj

Asunción jest największym miastem Paragwaju: zamieszkuje go 512 tys. mieszkańców (2002), czyli ok. 8% ludności całego kraju, a cały zespół miejski Gran Asunción, w skład którego wchodzą takie miasta jak San Lorenzo, Fernando de la Mora, Capiatá, Lambaré, Luque, Mariano Roque Alonso, Limpio, Ñemby czy Villa Elisa, zamieszkuje prawie 1,7 mln osób.

Historia Edytuj

Miasto jest jedną z najstarszych hiszpańskich osad w Ameryce Południowej, a na pewno najstarszą położoną na wschód od Andów. Nazywane jest czasem "matką miast", ponieważ stąd wyruszały ekspedycje kolonialne, które zakładały nowe miasta na podbijanych terenach. Zostało założone dokładnie 15 sierpnia 1537 jako Nuestra Señora de la Asunción, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Prawa miejskie uzyskało w 1540. Od tej pory było ważnym ośrodkiem hiszpańskiej administracji kolonialnej w dorzeczu La Platy, ale w XVII wieku straciło znaczenie na rzecz Buenos Aires. W 1731 miało tu miejsce pierwsze powstanie przeciwko władzy hiszpańskich kolonistów pod wodzą José de Antequera y Castro. Po uzyskaniu niepodległości w 1811, Asunción zostało ustanowione stolicą kraju, począwszy od 1813. Po wojnie paragwajskiej 1864–1870 miasto było okupowane przez wojska brazylijskie aż do 1876, co znacznie zahamowało jego rozwój. 1 sierpnia 2004 w Asunción doszło do jednego z najbardziej tragicznych pożarów w historii. W pożarze miejscowego supermarketu zginęły co najmniej 464 osoby, a rannych zostało 409.

Gospodarka Edytuj

Asunción jest głównym ośrodkiem gospodarczym kraju. Znajduje się tutaj port handlowy, który obsługuje blisko 3/4 handlu zagranicznego kraju. Międzynarodowy port lotniczy im. Silvio Pettirossi znajduje się na przedmieściach miasta Luque. Rozwinął się tutaj przemysł spożywczy, włókienniczy, obuwniczy, cementowy, stoczniowy i petrochemiczny (rafineria ropy naftowej). Wydawane są tutaj główne gazety kraju: ABC Color, Última Hora, Noticias i La Nación.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.