FANDOM


Duala (ang., fr. Douala) – Największe miasto Kamerunu, stolica Regionie Nadmorskim i departamentu Wouri, ważny port morski nad Zatoką Gwinejską oraz lotnisko międzynarodowe i krajowe. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 3. Aglomerację zamieszkuje około 2 milionów ludzi.

Douala stanowi główny ośrodek komunikacyjny i handlowy kraju. Przez jego port przechodzi większość kameruńskich towarów eksportowych, m.in. kakao, kawa. Przez Doualę przechodzą także towary z sąsiedniego Czadu, który nie ma dostępu do morza.

Duala powstała jako osada ludu Duala jako ośrodek handlowy. W 1868 powstała tu niemiecka faktoria, która stała się centrum niemieckiej ekspansji kolonialnej w tej części Afryki. W 1884 Niemcy zawarli układ z władcami Duali i ogłosili ustanowienie niemieckiego protektoratu Kamerunu. Duala była stolicą tego terytorium aż do 1922. Pod koniec tego okresu, na początku I wojny światowej Kamerun został zajęty przez wojska brytyjskie i francuskie. Od 1919 Duala wchodziła w skład francuskiego terytorium mandatowego Kamerunu.

Miasta partnerskie Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.