Miasta

SaltoMiasto w zachodnim Urugwaju, na lewym brzegu rzeki Urugwaj przy granicy z Argentyną (na drugim brzegu znajduje się miasto Concordia). Położone jest na wysokości 51 m n.p.m. W 2012 roku Salto liczyło 108 000 mieszkańców. Drugie pod względem liczby ludności miasto kraju. Ośrodek administracyjny departamentu Salto.

Miasto powstało w 1756 jako posterunek wojskowy. Status miasta otrzymało 17 czerwca 1837 wraz z powołaniem departamentu Salto.

Salto jest ważnym portem rzecznym na rzece Urugwaj. W latach 1974-1979 na rzece zbudowano zaporę Salto Grande, która produkuje energię elektryczną dla Urugwaju i Argentyny. W mieście rozwinął się również przemysł spożywczy, chemiczny i farmaceutyczny. Salto jest ważnym ośrodkiem handlowym produktów rolnych (bydło, owce, trzcina cukrowa, buraki cukrowe, pomarańcze, mandarynki). W Salto rozwija się również turystyka. W pobliżu znajduje się znane uzdrowisko Daymán.

Salto jest drugim po Montevideo ośrodkiem naukowym kraju. Znajdują się tutaj uniwersytety: Universidad de la República Regional Norte, Universidad Católica oraz Universidad ORT.